Product Details:
| Load Capacity | 300 kg |
| Platform Size | 1.0×1.0 m |
| Drive Type | DC |
| Brand | BTI |
| Travel Height | 3 m |
| Number Of Stops | 2 Stop |
| Door Type | MS Swing |
| Max Capacity | 1-2 ton |
| Material | MS |
| No Of Person | 4 PERSON |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | SSINGLE MAST |
| Warranty | 12 Months |
| Operating Height | 10 feet |
| Capacity | 1-2 ton |
| Drive Technology | Hydraulic |
| Shaft Size | 4X4 FEET |
| Features | SINGLE PISTON |
| Power | 415 VOLT |
| Model Name/Number | BTI |
| Maximum Height | 9 MTR |
| Maximum Speed | 0.08 MPS |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Machine Type | Hydraulic Lift |
| Drive Type | Hydraulic |
| Load Capacity | 250 kg |
| Platform Size | 1.0×1.0 m |
| Lift Height | 3 m |
| Brand | BTI |
| Travel Height | 3 m |
| Power Source | Electric |
| Number Of Stops | 2 Stop |
| Mounting | Fixed |
| Door Type | MS Swing |
| Application | Workshop |
| Material | Milld Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 12 Months |
| Control Type | Remote |
| Structure Material | MS |
| Duty Class | Heavy Duty |
| Capacity | 1-2 ton |
| Maximum Height | 8m |
| Maximum Speed | 0.15m/sec |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Platform Size | 1.0×1.0 m |
| Load Capacity | 300 kg |
| Travel Height | 3 m |
| Brand | ElectroMech |
| Usage | Warehouse |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 12 Months |
| Operating Height | 15 feet |
| Capacity | 600Kg |
| Power | 415V |
| Maximum Height | 4m |
| Maximum Speed | 0.15m/sec |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Load Capacity | 300 kg |
| Platform Size | 1.0×1.0 m |
| Drive Type | AC |
| Travel Height | 3 m |
| Number Of Stops | 2 Stop |
| Door Type | MS Swing |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Factories |
| Warranty | 12 Months |
| Operating Height | 10 feet |
| Capacity | 1 Ton |
| Maximum Height | 3m |
| Maximum Speed | 0.15m/sec |
| Country of Origin | Made in India |