Product Details:
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lift Height | 1600 mm |
| Size | 550X1150 MM |
| Operation Type | Hydraulic |
| Capacity | 1000 KG |
| Brand | BTI |
| Usage/Application | Industrial |
| Platform Type | Flat Platform |
| Mast Type | Single Mast |
| Wheel Type | Nylon |
| Type | MANUAL HYDRAULIC |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | BTI |
| Lowered Fork Height | 80 mm |
| Brake Type | Foot Brake |
| Structure Material | MS |
| Series | Platform Scale |
| Country of Origin | Made in India |