Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 6000 kg |
| Equipment Type | Dock Leveler |
| Platform size | 2000x2500 mm |
| Operation type | Hydraulic |
| Lifting Capacity | 8 tone |
| Function Type | Semi Automatic |
| Lip length | 300 mm |
| Vertical travel | 300 mm |
| Voltage | 230 V |
| Warranty | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Load Capacity | 1500 kg |
| Fork Length | 800 mm |
| Loading Capacity | 2500 KG |
| Fork Width | 450 mm |
| Usage/Application | Material Handling |
| Min Fork Height | 70 mm |
| Lifting Capacity | 220 MM |
| Max Fork Height | 170 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Model Name/Number | SPL |
| Brand | BTI |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Country of Origin | Made in India |