Product Details:
| Lift Type | Scissor Lift |
| Working Height | 6 m |
| Power Source | AC Electric |
| Load Capacity | 120 kg |
| Mounting | Self Propelled |
| Platform Size | 1.8×0.8 m |
| Max Capacity | 1 Ton |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 12 Months |
| Capacity | 500Kg |
| Maximum Height | 6m |
| Maximum Speed | 0.05m/sec |
| Country of Origin | Made in India |