Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 225 kg |
| Stops | G+1 |
| Cabin Size | 700×900 mm |
| Brand | BTI |
| Usage/Application | Residential |
| Door Type | Swing Door |
| Installation | With Shaft |
| Cabin Finish | Glass |
| Machine Room | Without Machine Room |
| Max Persons | 2 PERSONS |
| Machine Type | HYDRAULIC |
| Maximum Load | 350 KG |
| Model Name/Number | BTI |
| Maximum Height | 8000 MM |
| Maximum Speed | 0.1-0.15 MTRPS |
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 225 kg |
| Stops | G+1 |
| Cabin Size | 700×900 mm |
| Brand | BTI |
| Door Type | Swing Door |
| Installation | With Shaft |
| Cabin Finish | ACP |
| Machine Room | Without Machine Room |
| Max Persons | 6 Persons |
| Machine Type | OIL BASE |
| Maximum Load | 200- 1000KG |
| Model Name/Number | BTI |
| Maximum Height | 200-1000 KG |
| Maximum Speed | 0.1-0.15 MPS |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Number of Floors | G+2 |
| Drive Type | Hydraulic |
| Usage/Application | Residential |
| Brand | BTI |
| Elevator Style | Standard Cabin |
| Machine Room | Without Machine Room |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 Months |
| Cabin Finish | Stainless Steel |
| Machine Type | HYDRAULIC |
| Maximum Load | 250 KG |
| Model Name/Number | BTI |
| Maximum Height | 7MTR |
| Maximum Speed | 0.10-0.15 MPS |
| Maximum Rise | 5-10m |
| Capacity | 4 Persons |
| Max Persons | 6 Persons |
| Door Style | Manual |
| Door Operation | Automatic |
Product Details:
| Lift Type | Home Elevator |
| Speed | 0.32 m/s |
| Drive Type | Hydraulic |
| Brand | BTI |
| Usage/Application | Residential |
| Capacity | 4 persons |
| Shaft Size | 1200x1200 mm (4x4 ft) |
| Door Type | Glass Auto Door |
| Max Persons | 2-3 |
| Cabin Finish | Glass |
| Maximum Load | 2000 KG |
| Maximum Height | 6 MTR |
| Maximum Speed | 350 KG |
| Machine Room | Without Machine Room |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Stops | G+1 |
| Cabin Size | 700×900 mm |
| Brand | BTI |
| Door Type | Swing Door |
| Installation | With Shaft |
| Cabin Finish | ACP /MS |
| Machine Room | Without Machine Room |
| Signalization | Simplexing |
| Usage/Application | Residential |
| Machine Type | HYDRAULIC |
| Maximum Load | 500 KG |
| Model Name/Number | BTI |
| Maximum Height | 9000 MM |
| Maximum Speed | 0.1-0.15 MPS |
| Country of Origin | Made in India |
| Max Persons | 6 Persons |
| Capacity | 8 Persons |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Stops | G+1 |
| Cabin Size | 700×900 mm |
| Capacity | 2 Persons |
| Brand | BTI |
| Door Type | Swing Door |
| Installation | With Shaft |
| Cabin Finish | WOODEN |
| Machine Room | Without Machine Room |
| Max Persons | 2 PERSON |
| Signalization | Duplexing |
| Maximum Load | 300 KG |
| Model Name/Number | BTI |
| Maximum Height | 7000 MM |
| Maximum Speed | 0.11 MPS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Stops | G+1 |
| Cabin Size | 700×900 mm |
| Capacity | 6 Persons |
| Door Type | Swing Door |
| Installation | With Shaft |
| Cabin Finish | Glass |
| Machine Room | With Machine Room |
| Max Persons | 6 Persons |
| Signalization | Duplexing |
| Door Style | Manual |
| Warranty | 12 Months |
| Drive Type | AC |
| Machine Type | Geared |
| Maximum Height | 4m |
| Maximum Speed | 0.15m/sec |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Capacity (Persons) | 6 Persons (408 kg) |
| Number of Stops | 5 Stops (G+4) |
| Brand | BTI |
| Usage/Application | Residential |
| Drive Type | Traction (MRL) |
| Application | Residential |
| Door Operation | Automatic |
| Max Persons | 6 Persons |
| Machine Type | Geared |
| Maximum Load | 608 KG |
| Model Name/Number | BTI |
| Maximum Height | 9 MTR |
| Maximum Speed | 0.50 MPS |
| Machine Room | With Machine Room |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Max Persons | 6 Persons, 4 Persons |
| Stops | G+2 |
| Cabin Size | 700×900 mm |
| Door Type | Swing Door |
| Installation | Self Supported |
| Cabin Finish | SS Hairline |
| Machine Room | Without Machine Room |
| Door Style | Manual |
| Signalization | Duplexing |
| Pit Depth | 100 mm |
| Headroom | 2600 mm |
| Power Supply | 230 V Single Phase |
| Voltage | 415V |
| Usage/Application | Residential |
| Warranty | 12 Months |
| Drive Type | AC |
| Maximum Height | 3.5m |
| Maximum Speed | 0.15m/sec |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lift Type | Passenger Lift |
| Capacity | 200-1000 kg |
| Load Capacity | 250 kg |
| Max Lift Height | 1 m |
| Platform Size | 900 x 900 mm |
| Power Source | Electric Motor |
| Operating Height | 10-20 feet |
| Number Of Guide Posts | 02 |
| AMC | Provided |
| Warranty | 12 MONTH |
| Color | AS PARTY REQUIRE |
| Features | EMERGENCE STOP |
| Size | 3 X 4 FEET |
| Body Material | M S |
| Locking System | YES |
| Max Height | 6MTR |
| Maximum Load | 500 KG |
| Min Height | 70 MM |
| Platform Area | 800X900 MM |
| Brand | BTI |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Capacity | 225 kg |
| Stops | G+1 |
| Cabin Size | 700×900 mm |
| Brand | BTI |
| Door Type | Swing Door |
| Installation | With Shaft |
| Cabin Finish | SS/MS |
| Machine Room | Without Machine Room |
| Max Persons | 1-2 |
| Door Style | Manual |
| Warranty | 12 Months |
| Drive Type | Hydraulic |
| Machine Type | HYD |
| Maximum Load | 500 KG |
| Model Name/Number | BTI |
| Maximum Height | 6-9 MTR |
| Maximum Speed | 0.11 MPS |
| Maximum Rise | 5-10m |
| Country of Origin | Made in India |