Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load Capacity | 1500 kg |
| Fork Length | 800 mm |
| Fork Width | 450 mm |
| Power Source | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Min Fork Height | 70 mm |
| Max Fork Height | 170 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Model Name/Number | PALLET TROLLY |
| Brand | BTI |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load Capacity | 800 kg |
| Power Source | Hand Operated |
| Lift Height | 800 mm |
| Usage/Application | Material Handling |
| Fork Length | 900 mm |
| Lifting Capacity | 1500 KG |
| Fork Width | 520 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Brand | BTI |
| Max Lifting Height | 800 MM |
| Warranty | 12 Months |
| Environment | Indoor |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Truck Type | Hand Pallet Truck |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Fork Length | 800 mm |
| Power Source | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Fork Width | 520 mm |
| Lifting Capacity | 2 TON |
| Min Fork Height | 75 mm |
| Max Fork Height | 175 mm |
| Brand | BTI |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Type | Roll Pallet Truck |
| Wheel Material | Nylon |
| Warranty | 12 Months |
| Environment | Indoor |
Product Details:
| Load Capacity | 800 kg |
| Power Source | Hand Operated |
| Lift Height | 800 mm |
| Usage/Application | Material Handling |
| Fork Length | 900 mm |
| Lifting Capacity | 800 MM |
| Fork Width | 520 mm |
| Wheel Material | PU |
| Model Name/Number | BTI |
| Brand | BTI |
Product Details:
| Load Capacity | 1500 kg |
| Fork Length | 1150 MM |
| Fork Width | 540 mm |
| Power Source | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Min Fork Height | 75 mm |
| Max Fork Height | 175 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Brand | BTI |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Load Capacity | 1500 kg |
| Fork Length | 800 mm |
| Fork Width | 450 mm |
| Usage/Application | Warehouse |
| Accessories | Pallet Lifter |
| Min Fork Height | 70 mm |
| Max Fork Height | 170 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Lift Height | 200 mm |
| Capacity | 2 |
| Model Name/Number | BTI HPT |
| Brand | BTI |