Product Details:
| Lift Type | Material Hoist |
| Lifting Height | 20 m |
| Drive Type | Electric Motor |
| Speed | 20 m/min |
| Bucket or Cage Size | 1×1 m |
| Max Capacity | 3 Ton |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Warehouses |
| Maximum Height | 15m |
| Maximum Speed | 0.10m/sec |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity | 300 kg |
| Capacity | 500Kg |