Product Details:
| Travel Height | 3-8 M |
| Door Type | Vertical Bi Parting |
| Capacity | 1-2 ton |
| Brand | Otis |
| Application | Office, Restaurant, Industrial Kitchen, Hotel, Hospital, Residential |
| Operation Type | Electrical |
| Rated Speed | 0.2 m/s |
| Max Capacity | 1-2 ton |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Mild Steel |
| Warranty | 12 Months |
| Cabin Material | Stainless Steel |
| Door Style | Manual(Caged) |
| Load Entrance | Single Side |
| Operating Height | 10 feet |
| Power Supply | 415 V Three Phase |
| Power | 415 volt |
| Model Name/Number | BTI ELEVATORS |
| Maximum Height | G+5 floor |
| Maximum Speed | 0.30 mps |
| Number Of Floors | 1-4 |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Capacity | 225 kg |
| Stops | G+1 |
| Cabin Size | 700×900 mm |
| Brand | BTI |
| Door Type | Swing Door |
| Installation | With Shaft |
| Cabin Finish | GLASS/STEEL |
| Machine Room | Without Machine Room |
| Max Persons | 2 |
| Door Style | Manual |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Drive Type | Hydraulic |
| Machine Type | HYD |
| Maximum Load | 1000 KG |
| Model Name/Number | BTI |
| Maximum Height | 9 METRE |
| Maximum Speed | 0.10MPS |
| Maximum Rise | 10 MTR |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application | Passenger |
| Load Capacity | 320 kg |
| SS Grade | SS 304 |
| Brand | BTI |
| Usage/Application | Residential |
| Drive Type | Gearless Traction |
| Door Type | Automatic |
| Machine Room | With Machine Room |
| Max Persons | 4 Persons |
| Cabin Material | Hairline Finish |
| Speed | 0.65 m/s |
| Ceiling Type | Decorative |
| Handrail | Single |
| Cabin Finish | Stainless Steel |
| Machine Type | Geared |
| Maximum Load | 408 KG |
| Model Name/Number | BTI |
| Maximum Height | 860 KG |
| Maximum Speed | 0.10MPS |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lift Type | Vertical Platform |
| Capacity | 300 kg |
| Lift Height | 2 m |
| Drive Type | Hydraulic |
| Installation | Indoor And Outdoor |
| Platform Size | 900×1200 mm |
| Machine Room | Without Machine Room |
| Max Persons | 2 Persons |
| Door Style | Manual |
| Access Type | Straight Through |
| Control Type | Hold To Run |
| Safety Features | Battery Backup, Safety Sensor, Emergency Stop |
| Voltage | 415V |
| Warranty | 12 Months |
| Maximum Load | 350Kg |
| Maximum Height | 7m |
| Maximum Speed | 0.15m/sec |
| Country of Origin | Made in India |