Product Details:
| Lift Type | Goods Lift |
| Load Capacity | 100 kg |
| Lift Height | 1.5 m |
| Brand | BTI |
| Usage/Application | Warehouses |
| Operating Height | 30 feet |
| Power Source | Manual |
| Mounting | Floor Mounted |
| Application | Warehouse |
| Capacity | 1-2 ton |
| Gear Box | MARUTI |
| Overloading Alarm | Available |
| Warranty | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| No of levels | 1 level |
| Car capacity | 2 cars |
| System layout | Pit type |
| Brand | Bhavya |
| Working Height | 20 feet |
| Car weight | 2000 kg |
| Operation mode | Automatic |
| Running Mode | Stationary |
| Structure material | Mild steel |
| Capacity | 2-3 ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Lift Drive | Hydraulic Lift |
| Country of Origin | Made in India |