Product Details:
| Load Capacity | 2500 kg |
| Lift Design | Two Post |
| Max Lift Height | 1300 mm |
| Brand | Neels |
| Working Height | 10 to 20 feet |
| Power Supply | 220 V Single Phase |
| Usage | Washing, Parking, Service |
| Operation Mode | Electric |
| Capacity | 2-3 ton |
| Usage/Application | Car scissor lift |
| Lift Drive | Hydraulic Lift |
| Country of Origin | Made in India |
We are offering the high-quality collection of Scissor Lift to our valuable customers.
SCISSOR LIFT (TF-1900)
Main Features:
Up limit switch
Filling oil
Pneumatic lock
Product Details:
| Load Capacity | 2000 kg |
| Parking Type | Two Level |
| Lift Type | Hydraulic |
| Brand | BTI |
| Platform Length | 3800 mm |
| Power Supply | 220 V Single Phase |
| Control Type | Push Button |
| Maximum Load | 0-2 tons |
| Usage/Application | Parking |
| Body Material | Mild Steel |
| Number Of Guide Posts | 2 Post |
| Country of Origin | Made in India |