Product Details:
| Fork Length | 900 mm |
| Loading Capacity | 2500-5000 KG |
| Fork Width | 520 mm |
| Load Capacity | 2500 KG |
| Power Source | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Min Fork Height | 75 mm |
| Lifting Capacity | 200 MM |
| Max Fork Height | 175 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Model Name/Number | PALLET TRUCK |
| Brand | BTI |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load capacity | 250 kg |
| Operation type | Hand gear |
| Capacity | 1500 KG |
| Type | Manual |
| Rope type | Wire rope |
| Rope diameter | 4 mm |
| Mounting type | Wall mounted |
| Brand | BTI |
| Power Source | 220 V |
| Material | Mild Steel |
| Rope Length | 20-25 m |
| Usage/Application | Lifting |